02013D102MAT2A
Mfr.Part #
02013D102MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 25V X5R 0201
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Temperature Characteristics Code :
X5R
Height :
13μm
Length :
0.6mm
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X5R
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitance :
1000pF
Number of Pins :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
25V
Pbfree Code :
yes
Published :
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Depth :
300μm
Width :
0.3mm
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Thickness :
330.2μm
Weight :
170.097139μg
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Polarity :
NON-POLARIZED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mount :
Surface Mount
Datasheets
02013D102MAT2A
KYOCERA AVX 02013D102MAT2A
1000pF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)