02013D101KAT2A
Mfr.Part #
02013D101KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 25V X5R 0201
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Width :
0.3mm
Height :
13μm
Polarity :
NON-POLARIZED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±10%
Depth :
300μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X5R
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Capacitance :
100pF
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Case Code (Imperial) :
Dissipation Factor :
3 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Temperature Coefficient :
X5R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
25V
Length :
0.6mm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
02013D101KAT2A
KYOCERA AVX 02013D101KAT2A
100pF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)