02013C682KAT2A
Mfr.Part #
02013C682KAT2A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X7R
Width :
0.3mm
Capacitance :
0.0068μF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature (Max) :
125°C
Length :
0.6mm
Number of Terminations :
2
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Surface Mount :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
0.33mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Multilayer :
yes
Size Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Pbfree Code :
Negative Tolerance :
10%
Positive Tolerance :
10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Datasheets
02013C682KAT2A
KYOCERA AVX 02013C682KAT2A
0.0068μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations