02013C102MAT2A
Mfr.Part #
02013C102MAT2A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Capacitance :
1nF
Height :
0.33mm
Surface Mount :
yes
Operating Temperature (Max) :
125°C
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
25V
Package / Case :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
X7R
Length :
0.6mm
Positive Tolerance :
20%
Width :
0.3mm