02013A6R8JAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
02013A6R8JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0201
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitance :
6.8pF
Radiation Hardening :
No
Height :
330μm
Tolerance :
±5%
Thickness :
330.2μm
Published :
Length :
0.6mm
Depth :
300μm
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
25V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Termination :
SMD/SMT
Weight :
170.097139μg
Temperature Characteristics Code :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
0.3mm
Dielectric :
C0G
Number of Pins :
2
Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
02013A6R8JAT2A
KYOCERA AVX 02013A6R8JAT2A
6.8pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)