02013A6R0DAT2A
Mfr.Part #
02013A6R0DAT2A
Description
CAP CER 6PF 25V NP0 0201
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
C0G NP0
12 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
25V
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
C0G
Thickness :
330.2μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Capacitance :
6pF
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Number of Terminations :
2
Depth :
300μm
Published :
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.5pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Datasheets
02013A6R0DAT2A
KYOCERA AVX 02013A6R0DAT2A
6pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)