02013A680GAT2A
Mfr.Part #
02013A680GAT2A
Description
CAP CER 68PF 25V NP0 0201
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Temperature Characteristics Code :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
0.6mm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Height :
0.33mm
Width :
0.3mm
Multilayer :
yes
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Depth :
300μm
Mount :
Capacitance :
68pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
330.2μm
JESD-609 Code :
e3
Published :
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±2%
Datasheets
02013A680GAT2A
KYOCERA AVX 02013A680GAT2A
68pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)