02013A5R6BAT2A
Mfr.Part #
02013A5R6BAT2A
Description
CAP CER 5.6PF 25V C0G/NP0 0201
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Height :
0.33mm
Tolerance :
±0.1pF
Voltage - Rated DC :
25V
Depth :
300μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Width :
0.3mm
Published :
Capacitance :
5.6pF
Length :
0.6mm
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Thickness :
330.2μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packaging :
Cut Tape (CT)
Datasheets
02013A5R6BAT2A
KYOCERA AVX 02013A5R6BAT2A
5.6pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)