02013A5R0CAT2A
Mfr.Part #
02013A5R0CAT2A
Description
CAP CER 5PF 25V NP0 0201
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
25V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitance :
5pF
Published :
Mount :
12 Weeks
Depth :
300μm
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Dissipation Factor :
10 %
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±0.25pF
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
330.2μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
02013A5R0CAT2A
KYOCERA AVX 02013A5R0CAT2A
5pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)