02013A560JAT4A
Mfr.Part #
02013A560JAT4A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Operating Temperature (Min) :
-55°C
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Operating Temperature (Max) :
125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Positive Tolerance :
5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Height :
0.33mm
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Width :
0.3mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Negative Tolerance :
5%
Length :
0.6mm
Voltage - Rated DC :
25V
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Capacitance :
56pF
Surface Mount :
Datasheets
02013A560JAT4A
KYOCERA AVX 02013A560JAT4A
56pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)