02013A560GAT2A
Mfr.Part #
02013A560GAT2A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Depth :
300μm
Multilayer :
yes
Height :
0.33mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
0.6mm
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
2%
Dielectric :
C0G
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Capacitance :
56pF
HTS Code :
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Min Operating Temperature :
-55°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
25V
Width :
0.3mm
Published :
Datasheets
02013A560GAT2A
KYOCERA AVX 02013A560GAT2A
56pF Ceramic Capacitor 2% 30ppm/Cel ppm/°C 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)