02013A2R4CAQ2A
Mfr.Part #
02013A2R4CAQ2A
Description
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0201
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitance :
2.4pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
330.2μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.25pF
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mount :
Surface Mount
Datasheets
02013A2R4CAQ2A
KYOCERA AVX 02013A2R4CAQ2A
2.4pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
02013A2R4CAQ2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
02013A2R4CAQ2A Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V