02013A2R2CAQ2A
Mfr.Part #
02013A2R2CAQ2A
Description
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0201
Tolerance :
±0.25pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Capacitance :
2.2pF
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Thickness :
330.2μm
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Datasheets
02013A2R2CAQ2A
KYOCERA AVX 02013A2R2CAQ2A
2.2pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
02013A2R2CAQ2A Overview
A 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 25V.
02013A2R2CAQ2A Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V