02013A180FAT2A
Mfr.Part #
02013A180FAT2A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Width :
0.3mm
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Dielectric :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
0.33mm
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitance :
18pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
1%
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
0.6mm
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
02013A180FAT2A
KYOCERA AVX 02013A180FAT2A
18pF Ceramic Capacitor 1% 30ppm/Cel ppm/°C 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)