ZXMS6005DGTA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZXMS6005DGTA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet
Download
Description
IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 SOT223
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Feature :
Auto Restart
Transistor Application :
SWITCHING
Output Configuration :
Low Side
Series :
Automotive, AEC-Q101, INTELLIFET®
Rds On (Typ) :
150m Ω
Threshold Voltage :
700mV
Output Type :
N-Channel
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
7.994566mg
Nominal Vgs :
1 V
JESD-609 Code :
e3
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C
Case Connection :
DRAIN
Element Configuration :
Single
Number of Pins :
4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Pin Count :
4
Number of Elements :
1
Resistance :
150mOhm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Ratio - Input:Output :
1:1
Voltage - Load :
60V Max
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Input Type :
Non-Inverting
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Power Dissipation :
1.3W
Width :
3.55mm
Drain to Source Resistance :
150mOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Output Current :
2A
Terminal Form :
Gull wing
Ambient Temperature Range High :
125°C
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Height :
1.8mm
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
Continuous Drain Current (ID) :
1.6A
Transistor Element Material :
SILICON
Terminal Position :
Dual
Fault Protection :
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
6A
ECCN Code :
EAR99
Turn On Delay Time :
6 μs
Factory Lead Time :
17 Weeks
Switch Type :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Length :
6.55mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Fall Time (Typ) :
19 μs
Gate to Source Voltage (Vgs) :
5V
Max Power Dissipation :
3W
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3.3V 5V
Turn-Off Delay Time :
34 μs
Output Current per Channel :
2A
Published :
Number of Outputs :
1
Mount :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Interface :
On/Off
Rise Time :
14μs
Additional Feature :
LOGIC LEVEL COMPATIBLE
Datasheets
ZXMS6005DGTA
Diodes Incorporated ZXMS6005DGTA
Power Distribution Switches, Load Drivers Diodes Incorporated ZXMS6005DGTA Overview
ZXMS6005DGTA Features
The ZXMS6005DGTA boasts several key features that make it a superior choice for power management applications. These include high continuous current of up to 2.2A, low standby current which enhances overall power efficiency, and built-in thermal overload protection to ensure operational safety and reliability. Additionally, the device supports a wide operating voltage range, allowing for flexible integration into various circuit designs.