ZXCD1000EQ16TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZXCD1000EQ16TA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
16-LSSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC AMP CLASS D STEREO 1W 16QSOP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Audio Amplifiers
Base Part Number :
ZXCD1000
Operating Temperature :
-40°C~70°C TA
Feature :
Depop, Short-Circuit and Thermal Protection
Number of Channels :
Output Type :
2-Channel (Stereo)
Type :
Class D
Lead Free :
Lead Free
Supply Type :
Single
Max Power Dissipation :
1W
Operating Supply Voltage :
16V
Width :
3.99mm
Max Output Power x Channels @ Load :
1W x 2 @ 8 Ω
Number of Functions :
2
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Supply :
12V~18V
Supply Current-Max :
50mA
Weight :
288.002805mg
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
16
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Power :
100W
Max Output Power :
1W
Published :
2002
Height :
1.5mm
Package / Case :
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
16
Terminal Position :
Dual
Quiescent Current :
45mA
Length :
5mm
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
ZXCD1000EQ16TA
Introducing Audio Amplifiers Diodes Incorporated ZXCD1000EQ16TA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:ZXCD1000, Operating Temperature:-40°C~70°C TA, Number of Channels:1, Type:Class D, Package / Case:16-LSSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad, Number of Terminations:16, Mounting Type:Surface Mount, ZXCD1000EQ16TA pinout, ZXCD1000EQ16TA datasheet PDF, ZXCD1000EQ16TA amp .Beyond Audio Amplifiers Diodes Incorporated ZXCD1000EQ16TA ,we also offer TPA4861DR, TDA2822D013TR, TPA3110D2PWPR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Diodes Incorporated ZXCD1000EQ16TA
1W W Audio Amplifiers 1.5mm mm 3.99mm mm 16-LSSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
ZXCD1000EQ16TA Overview
This package is embedded in 16-LSSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad .This device is packaged in the way of Tape & Reel (TR) .16 terminations occur when a transmission line is terminated by a device with the same characteristic impedance as the transmission line.Amp parts uses 2-Channel (Stereo) as the output.Class D is the type of this electrical device.Amp parts is mounted in the way of Surface Mount .There is 12V~18V supply voltage for this electrical device.Amp parts is equipped wAmp partsh 1 channels.When operating, it is possible to ensure Depop, Short-Circuit and Thermal Protection .Ideally, the operating temperature should not exceed -40°C~70°C TA .The device is equipped with 16 pins.This item belongs to the family of ZXCD1000 .There is an electronic component mounted in the way of Surface Mount .A maximum output power of 1W kWh per hour can be achieved with this electronic part.There is a supply type of Single for this electronic part.Despite external influences, it consumes 45mA of quiescent current.A maximum supply current of 50mA can be reached.
ZXCD1000EQ16TA Features
16-LSSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad package
16 pin count
ZXCD1000 family
1W kWh per hour