ZRC250F01TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZRC250F01TA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
IC VREF SHUNT 1% SOT23
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage Reference
Operating Supply Current :
5mA
Mounting Type :
Surface Mount
Analog IC - Other Type :
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Functions :
1
Weight :
7.994566mg
Output Voltage :
2.5V
Noise - 10Hz to 10kHz :
60μVrms
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Published :
Reference Type :
Shunt
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e3
Length :
2.9mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
330mW
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
19 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
3
Reference Voltage :
2.5V
Terminal Pitch :
0.95mm
Terminal Form :
Gull wing
REACH SVHC :
No SVHC
Max Output Voltage :
2.5V
Output Type :
FIXED
Temperature Coefficient :
90ppm/°C
Current - Cathode :
20μA
Pin Count :
3
Base Part Number :
ZRC250
Trim/Adjustable Output :
No
Max Output Current :
5mA
Number of Outputs :
Temp Coef of Voltage-Max :
90 ppm/°C
Number of Pins :
Terminal Position :
Dual
Nominal Input Voltage :
2.5V
Current Rating :
25mA
Min Output Voltage :
2.5V
Height :
1.1mm
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Number of Channels :
Width :
1.3mm
Datasheets
ZRC250F01TA
Diodes Incorporated ZRC250F01TA
Voltage Reference Diodes Incorporated ZRC250F01TA Overview
ZRC250F01TA Features
  • Shunt voltage reference IC with a nominal voltage precision of 1%