ZRA245N803TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZRA245N803TA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC VREF SHUNT 3% 8SOP
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage Reference
Output Type :
FIXED
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
8
Length :
5mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Analog IC - Other Type :
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Width :
4mm
Temperature Coefficient :
50ppm/°C
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Weight :
506.605978mg
Reference Type :
Shunt
Min Output Voltage :
2.45V
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±3%
Qualification Status :
Not Qualified
Temp Coef of Voltage-Max :
50 ppm/°C
Trim/Adjustable Output :
No
Current - Output :
120mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Pins :
8
Height :
1.5mm
Noise - 10Hz to 10kHz :
65μVrms
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Base Part Number :
ZRA245
Pin Count :
Number of Outputs :
1
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Output Voltage :
2.45V
Current - Cathode :
2mA
Number of Channels :
Datasheets
ZRA245N803TA
Introducing Voltage Reference Diodes Incorporated ZRA245N803TA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:ZRA245, Number of Channels:1, ZRA245N803TA pinout, ZRA245N803TA datasheet PDF, ZRA245N803TA amp .Beyond Voltage Reference Diodes Incorporated ZRA245N803TA ,we also offer LM4040D20IDBZR, LM4040DIM3-4.1/NOPB, ATL431LIBQDBZRQ1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Diodes Incorporated ZRA245N803TA
Voltage Reference Diodes Incorporated ZRA245N803TA Overview
ZRA245N803TA Features
  • Precision voltage reference
  • Shunt configuration
  • 3% accuracy