ZPY43-TAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZPY43-TAP
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 43V 1.3W DO41
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
DO-41
Max Power Dissipation :
1.3W
Element Configuration :
Single
Power Dissipation :
1.3W
Radiation Hardening :
No
Test Current :
10mA
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance-Max :
35Ohms
Series :
Automotive, AEC-Q101
Max Operating Temperature :
175°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Zener Current :
24mA
Zener Voltage :
43V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Impedance :
35Ohm
Voltage Tolerance :
5%
Power - Max :
1.3W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 32V
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
11 Weeks
Number of Pins :
2
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
43V
Datasheets
ZPY43-TAP
Vishay ZPY43-TAP
35Ohms ±5% 43V 500nA @ 32V 175°C 1.3W DO-204AL, DO-41, Axial
ZPY43-TAP Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 500nA @ 32V.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 43V.Design flexibility is enhanced by its zener current of 24mA.
ZPY43-TAP Features
reverse leakage current of 500nA @ 32V
500nA @ 32V is the maximum voltage (Tol)
the zener current of 24mA