ZPY36-TAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZPY36-TAP
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 36V 1.3W DO41
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Element Configuration :
Single
Number of Terminations :
2
Terminal Form :
Wire
Zener Current :
29mA
Diode Type :
ZENER DIODE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn/Ag)
Case Connection :
Isolated
Mount :
Through Hole
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Tape and Box (TB)
Reference Voltage :
36V
HTS Code :
Number of Elements :
1
Pbfree Code :
yes
Published :
Number of Pins :
2
ECCN Code :
EAR99
Voltage Tolerance :
6%
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
175°C
Working Test Current :
10mA
Power Dissipation :
1.3W
Zener Voltage :
36V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Impedance :
25Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Pin Count :
Series :
Automotive, AEC-Q101
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 27V
Max Power Dissipation :
1.3W