ZLDO485T8TC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZLDO485T8TC
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
8-SMD, Gull Wing
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 4.85V 300MA SM8
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Input Voltage (Min) :
5.85V
Length :
6.5mm
Package / Case :
8-SMD, Gull Wing
Number of Regulators :
1
Current - Output :
300mA
Current - Quiescent (Iq) :
1mA
Voltage Dropout (Max) :
0.2V @ 300mA
Base Part Number :
ZLDO485
Output Voltage1-Min :
4.75V
Terminal Position :
Dual
Dropout Voltage1-Nom :
0.1V
Output Configuration :
Positive
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Outputs :
1
Control Features :
Low Battery Detection
Output Voltage1-Max :
4.95V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Voltage - Input (Max) :
20V
Number of Terminations :
8
Voltage Tolerance-Max :
2%
Surface Mount :
yes
Width :
3.5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Finish :
MATTE TIN
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.85V
Qualification Status :
Not Qualified
Protection Features :
Over Temperature
Number of Functions :
Pin Count :
8
Output Type :
FIXED
Output Voltage 1 :
4.85V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Input Voltage Absolute-Max :
20V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
Tape and Reel
Datasheets
ZLDO485T8TC
Diodes Incorporated ZLDO485T8TC
[Voltage Regulators - Linear Diodes Incorporated ZLDO485T8TC] Overview
With a fixed output voltage of 4.85V and a robust current handling capability of 300mA, the ZLDO485T8TC ensures stable and precise power delivery to sensitive electronic components, guaranteeing optimal performance and longevity of your devices. Its compact surface mount package (SM8) further enhances its versatility, enabling seamless integration into various circuit designs with limited board space.
[ZLDO485T8TC] Features
  • Fixed output voltage of 4.85V
  • High current handling capability of 300mA