ZEDAL15-P-BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZEDAL15-P-BA
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SLDR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Brand :
DIN Conformance :
No
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Number of Terminals :
15
Mixed Contacts :
No
UL Flammability Code :
94V-0
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness :
Rated Current (Signal) :
5A
Contact Gender :
Pin (Male)
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Form :
Stamped
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Max Operating Temperature :
105 °C
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Orientation :
RIGHT ANGLE
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Positions :
15
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Min Operating Temperature :
-55 °C
Number of Ports :
1
RoHS :
Compliant
Ingress Protection :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Body Breadth :
0.494 inch
Length :
39.09mm
Gender :
Male
Total Number of Contacts :
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Reference Standard :
UL
Shell Finish :
Tin
Filter Feature :
Termination :
Solder
Connector Style :
D-Sub
Contact Type :
Signal
Features :
Board Lock, Ground Strap, Grounding Indents
Product Status :
Active
Shell Material :
Steel
Contact Material :
Brass
MIL Conformance :
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Package :
Dielectric Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Contact Finish :
Gold
Shell Size :
2 (A)
Depth :
18.45mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Option 2 :
INSERT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Wire Gauge :
Termination Style :
Solder Pin
Radiation Hardening :
Series :
ZED
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Pbfree Code :
yes
Voltage Rating :
Published :
Current Rating (Amps) :
5A
Current Rating :
5A
Shell Plating :
Tin
Contact Plating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Additional Feature :
PANEL MOUNTABLE
Feature :
Number Of PCB Rows :
2
Number of Rows :
2
IEC Conformance :
Mounting Style :
Bracket
Type :
PLUG
Color :
Black
Shell Material, Finish :
Steel
Empty Shell :
Datasheets
ZEDAL15-P-BA
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon ZEDAL15-P-BA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~105°C, Type:PLUG, ZEDAL15-P-BA pinout, ZEDAL15-P-BA datasheet PDF, ZEDAL15-P-BA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon ZEDAL15-P-BA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
ZEDAL15-P-BA Overview
ZEDAL15-P-BA Features
ZED series
ZEDAL15-P-BA Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
ZEDAL15-P-BA D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP