Z8PE003HZ010SC00TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Z8PE003HZ010SC00TR
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1KB OTP 20SSOP
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Microcontrollers
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Core Size :
8-Bit
Base Part Number :
Z8PE003
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of I/O :
14
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Core Processor :
Z8
Program Memory Type :
OTP
Oscillator Type :
Internal
Memory Size :
1kB
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
RAM Size :
64 x 8
Access Time :
10 μs
Program Memory Size :
1KB 1K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Series :
Z8® Plus
Frequency :
10MHz
Published :
Lead Free :
Contains Lead
Introducing Microcontrollers Littelfuse Z8PE003HZ010SC00TR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:Z8PE003, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Z8PE003HZ010SC00TR pinout, Z8PE003HZ010SC00TR datasheet PDF, Z8PE003HZ010SC00TR amp .Beyond Microcontrollers Littelfuse Z8PE003HZ010SC00TR ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.