Z8F6421AN020SC
Mfr.Part #
Z8F6421AN020SC
Package / Case
44-LQFP
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFP
Connectivity :
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Mounting Type :
Surface Mount
PWM Channels :
yes
Base Part Number :
Z8F6421
Height Seated (Max) :
1.6mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Bit Size :
8
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Pin Count :
44
Access Time :
20 μs
Qualification Status :
Not Qualified
Core Processor :
eZ8
Length :
10mm
Number of Pins :
44
Number of I/O :
31
Series :
Encore!® XP®
Number of Terminations :
Terminal Pitch :
0.8mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
DAC Channels :
No
Frequency :
20MHz
Power Supplies :
3.3V
Package / Case :
44-LQFP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Data Converter :
A/D 8x10b
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Core Size :
8-Bit
Has ADC :
yes
RAM Size :
4K x 8
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Memory Size :
64KB
ROM (words) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage :
3.3V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Packaging :
Tray
Internal
Pbfree Code :
No
Published :
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART
JESD-609 Code :
e0
Terminal Form :
Gull wing
Data Bus Width :
8B
Supply Current-Max :
11.7mA