Z8F6421AN020EC
Mfr.Part #
Z8F6421AN020EC
Package / Case
44-LQFP
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFP
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Supply Current-Max :
11.7mA
Data Converter :
A/D 8x10b
Series :
Encore!® XP®
Base Part Number :
Z8F6421
Number of Pins :
44
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Memory Size :
64KB
Height Seated (Max) :
1.6mm
Oscillator Type :
Internal
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Length :
10mm
RAM Size :
4K x 8
Lead Free :
Contains Lead
Frequency :
20MHz
Number of I/O :
31
Core Architecture :
Z8
Packaging :
Tray
ROM (words) :
Package / Case :
44-LQFP
Data Bus Width :
8B
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Terminal Pitch :
0.8mm
Number of Terminations :
44
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
DAC Channels :
No
Published :
Pin Count :
Surface Mount :
Connectivity :
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Supply Voltage :
3.3V
Terminal Position :
QUAD
Power Supplies :
3.3V