Z8F2421VN020EG
Mfr.Part #
Z8F2421VN020EG
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44PLCC
Microcontrollers
Terminal Pitch :
1.27mm
Max Power Dissipation :
750mW
Number of Timers/Counters :
3
Height Seated (Max) :
4.57mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O :
31
Terminal Position :
QUAD
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
44
Connectivity :
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage :
3.3V
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Program Memory Size :
24KB 24K x 8
Supply Current-Max :
16mA
Bit Size :
8
PWM Channels :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Series :
Encore!® XP®
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Core Size :
8-Bit
Frequency :
20MHz
Terminal Form :
J BEND
Has ADC :
Number of Pins :
44
Access Time :
20 μs
Lead Free :
Lead Free
ROM (words) :
Memory Size :
24KB
Base Part Number :
Z8F2421
Factory Lead Time :
17 Weeks
RAM Size :
2K x 8
Data Converter :
A/D 8x10b
Core Architecture :
Z8
Length :
16.585mm
Watchdog Timer :
Packaging :
Tube
CPU Family :
Z8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA