Z8F2421PM020SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Z8F2421PM020SG
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
40-DIP (0.620, 15.75mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 40DIP
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Microcontrollers
Pin Count :
40
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
Connectivity :
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Bit Size :
8
Access Time :
20 μs
Surface Mount :
No
PWM Channels :
yes
Data Converter :
A/D 8x10b
Terminal Position :
Dual
Data Bus Width :
8B
Oscillator Type :
Internal
Watchdog Timer :
yes
Core Size :
8-Bit
Program Memory Size :
24KB 24K x 8
Supply Current-Max :
16mA
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
17 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
Number of Terminations :
40
Number of I/O :
29
DMA Channels :
Number of Pins :
Number of Programmable I/O :
31
RAM Size :
2K x 8
Program Memory Type :
Flash
Published :
ROM (words) :
Pbfree Code :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of Timers/Counters :
3
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Base Part Number :
Z8F2421
Has ADC :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
DAC Channels :
CPU Family :
Z8
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
40-DIP (0.620, 15.75mm)
Height Seated (Max) :
4.24mm
Series :
Encore!® XP®
Terminal Pitch :
2.54mm
Max Power Dissipation :
1W
Memory Size :
24KB
Frequency :
20MHz
Core Architecture :
Z8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Processor :
eZ8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage :
3.3V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Datasheets
Z8F2421PM020SG
Introducing Microcontrollers Littelfuse Z8F2421PM020SG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:40, Number of Pins:40, Base Part Number:Z8F2421, Package / Case:40-DIP (0.620, 15.75mm), Operating Temperature:0°C~70°C TA, Z8F2421PM020SG pinout, Z8F2421PM020SG datasheet PDF, Z8F2421PM020SG amp .Beyond Microcontrollers Littelfuse Z8F2421PM020SG ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.