Z8F0831HH020EG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Z8F0831HH020EG
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SSOP
Stock
52
In Stock :
52
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Microcontrollers
DMA Channels :
No
Factory Lead Time :
13 Weeks
Access Time :
20 μs
Surface Mount :
yes
Base Part Number :
Z8F0831
Bit Size :
8
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
DAC Channels :
No
Core Processor :
eZ8
Published :
2011
Series :
Encore!®
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Supply Voltage :
3.3V
Memory Size :
8kB
Frequency :
20MHz
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
Core Size :
8-Bit
Operating Supply Voltage :
3.3V
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
CPU Family :
Z8
PWM Channels :
yes
Height Seated (Max) :
1.98mm
Program Memory Type :
Flash
Oscillator Type :
Internal
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Timers/Counters :
2
Radiation Hardening :
Program Memory Size :
8KB 8K x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Pitch :
0.65mm
RAM Size :
256 x 8
Number of I/O :
17
Max Power Dissipation :
430mW
Has ADC :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Data Bus Width :
8B
Number of Terminations :
20
Pin Count :
20
Number of Pins :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Datasheets
Z8F0831HH020EG
Introducing Microcontrollers Littelfuse Z8F0831HH020EG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:Z8F0831, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:-40°C~105°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:20, Number of Pins:20, Z8F0831HH020EG pinout, Z8F0831HH020EG datasheet PDF, Z8F0831HH020EG amp .Beyond Microcontrollers Littelfuse Z8F0831HH020EG ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.