Z8F012ASB020SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Z8F012ASB020SC
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8SOIC
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Microcontrollers
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
CPU Family :
Z8
Interface :
IrDA, UART, USART
Published :
Height Seated (Max) :
1.73mm
Lead Free :
Contains Lead
Access Time :
20 μs
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Tube
Data Bus Width :
8B
PWM Channels :
yes
Number of Pins :
8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Terminal Position :
Dual
Memory Size :
1kB
Program Memory Type :
Flash
DAC Channels :
No
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Pin Count :
8
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Core Size :
8-Bit
Program Memory Size :
1KB 1K x 8
Supply Voltage :
3V
Base Part Number :
Z8F012A
Number of Terminations :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Power Supplies :
3/3.3V
Surface Mount :
yes
Data Converter :
A/D 4x10b
RAM Size :
256 x 8
Pbfree Code :
No
EEPROM Size :
16 x 8
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Qualification Status :
Not Qualified
Has ADC :
Core Processor :
eZ8
Oscillator Type :
Internal
Connectivity :
IrDA, UART/USART
Terminal Pitch :
1.27mm
Series :
Encore!® XP®
Bit Size :
ROM (words) :
Number of I/O :
6
DMA Channels :
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency :
20MHz