Z3SMC110
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Z3SMC110
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
DIODE ZENER 110V 3W SMC
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Diode Type :
ZENER DIODE
Reach Compliance Code :
Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JEDEC-95 Code :
DO-214AB
Power Dissipation-Max :
3 W
Qualification Status :
Not Qualified
Configuration :
Single
Terminal Position :
Dual
Number of Elements :
1
HTS Code :
Working Test Current :
5 mA
Package Shape :
RECTANGULAR
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Voltage Tol-Max :
5%
Polarity :
Unidirectional
Surface Mount :
yes
Terminal Form :
C BEND
Dynamic Impedance-Max :
200 Ω