Z2SMB100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Z2SMB100
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
DIODE ZENER 100V 2W SMB
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage Tol-Max :
5%
Configuration :
Single
Number of Elements :
1
JEDEC-95 Code :
DO-214AA
Qualification Status :
Not Qualified
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
C BEND
Diode Element Material :
SILICON
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminals :
2
Pin Count :
2
Surface Mount :
yes
Working Test Current :
5 mA
Power Dissipation-Max :
2 W
Diode Type :
ZENER DIODE
Reach Compliance Code :
Compliant
Dynamic Impedance-Max :
150 Ω