Z1206C600BPWST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Z1206C600BPWST
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
POWER LINE FERRITE CHIP BEAD 60,
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
DC Resistance (DCR) (Max) :
10MOhm
Height :
1.1 mm
Material :
Ferrite
JESD-609 Code :
e3
Impedance :
60 Ohms
Length :
3.2 mm
Product Category :
Ferrite Beads
Impedance @ Frequency :
60 Ohms @ 100 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Termination Style :
SMD/SMT
Current Rating (Max) :
4A
Capacitance :
Mounting Type :
Surface Mount
Test Frequency :
100 MHz
RoHS :
Details
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height (Max) :
0.051" (1.30mm)
Packing Method :
TR
Physical Dimension :
L3.2XB1.6XH1.1 (mm)/L.126XB.063XH.0433 (inch)
Package :
Digi-Reel?
Base Product Number :
Z1206C
Subcategory :
Ferrites
Width :
1.6 mm
Construction :
Chip Bead
Package Type :
Tape and Reel
Ratings :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Rated Current :
4 A
Number of Lines :
1
Factory Lead Time :
79 Weeks
Dimensions :
0.126 x 0.063 x0.063mm
Packaging :
MouseReel
Case Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Brand :
Diameter :
Type :
Chip Bead
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Filter Type :
Power Line
Termination :
Product Type :
Ferrite Beads
Product :
Ferrite Chip Beads
Series :
Z-PWZ
Tolerance :
25 %
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Status :
Last Time Buy
Datasheets
Z1206C600BPWST
KEMET Z1206C600BPWST
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN