Z0805C182DSMST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Z0805C182DSMST
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
SIGNAL LINE EMI FERRITE CHIP BEA
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
Impedance Tolerance :
± 25%
Filter Type :
Signal Line
Factory Lead Time :
79 Weeks
Capacitance :
Height :
0.85 mm
Material :
Ferrite
Reach Compliance Code :
Compliant
Resistance :
450 mΩ
Current Rating (Max) :
300mA
Length :
2 mm
Impedance :
1.8 kOhms
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Case Code :
Max Operating Temperature :
125 °C
Min Operating Temperature :
-55 °C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
DC Resistance (DCR) (Max) :
450mOhm
Number of Lines :
1
DC Resistance (DCR) :
450 mΩ
Product :
Ferrite Chip Beads
Packing Method :
TR
Construction :
Chip Bead
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Width :
1.25 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
Z-SMS
Max DC Current :
300 mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
MouseReel
Type :
Multilayer Ferrite Chip Bead
Product Status :
Obsolete
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Base Product Number :
Z0805C
Diameter :
Product Length :
2 mm
Ratings :
Tolerance :
25 %
Height (Max) :
0.041 (1.05mm)
Impedance @ Frequency :
1.8 kOhms @ 100 MHz
Product Width :
1.25 mm
RoHS :
Details
JESD-609 Code :
e3
Test Frequency :
100 MHz
Termination Style :
SMD/SMT
Rated Current :
0.3 A
Termination :
Physical Dimension :
L2XB1.25XH1.25 (mm)/L.0787XB.0492XH.0492 (inch)
Datasheets
Z0805C182DSMST
KEMET Z0805C182DSMST
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN