Z0603C601BSMST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Z0603C601BSMST
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
SIGNAL LINE EMI FERRITE CHIP BEA
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
Current Rating :
250 mA
Automotive :
No
Case Size :
0603
Physical Dimension :
L1.6XB.8XH.8 (mm)/L.063XB.0315XH.0315 (inch)
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Width :
800 µm
JESD-609 Code :
e3
Filter Type :
Signal Line
Mounting Type :
Surface Mount
Packing Method :
TR
Resistance :
600 mΩ
DC Resistance (DCR) (Max) :
600mOhm
Termination :
SMD/SMT
Product Height (mm) :
0.95
Maximum DC Current (A) :
0.25
Impedance (Ohm) :
600
RoHS :
Compliant
Construction :
Chip Bead
Product Length (mm) :
1.75
Product Length :
1.6 mm
Series :
Z-SMS
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Length :
1.6 mm
Impedance Tolerance :
± 25%
Height (Max) :
0.037 (0.95mm)
Factory Lead Time :
79 Weeks
Product Width :
0.8 mm
Depth :
20.32 mm
DC Resistance (DCR) :
600 mΩ
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
ECCN (US) :
EAR99
KEMET Corporation
Material :
Ferrite
Packaging :
Tape and Reel
Mounting :
Surface Mount
Subcategory :
Other Filters
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Max Operating Temperature :
125 °C
Ratings :
Product Status :
Obsolete
Product Depth (mm) :
0.95
Tolerance :
25%
Impedance @ Frequency :
600 Ohms @ 100 MHz
Maximum DC Resistance (Ohm) :
0.6
PPAP :
No
Test Frequency (Hz) :
100m
Min Operating Temperature :
-55 °C
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Test Frequency :
100 MHz
Reach Compliance Code :
Compliant
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Impedance :
600 Ohm
Case Code :
0603
Max DC Current :
250 mA
Rated Current :
0.25 A
Height :
800 µm
EU RoHS :
Type :
Multi-Layer
Base Product Number :
Z0603C
Number of Lines :
1
Current Rating (Max) :
250mA
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
Z0603C601BSMST
KEMET Z0603C601BSMST
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN