Z0603C331GPWZT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Z0603C331GPWZT
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
POWER LINE HIGH IMPEDANCE FERRIT
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
Series :
Z-PWZ
Reach Compliance Code :
Compliant
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Construction :
Chip Bead
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
DC Resistance (DCR) (Max) :
210mOhm
Ratings :
Case Code :
Tolerance :
25 %
JESD-609 Code :
e3
Brand :
Product Status :
Last Time Buy
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product :
Ferrite Chip Beads
Capacitance :
Termination Style :
SMD/SMT
RoHS :
Details
Packaging :
MouseReel
Rated Current :
0.6 A
Height :
0.8 mm
Termination :
Height (Max) :
0.035" (0.90mm)
Test Frequency :
100 MHz
Physical Dimension :
L1.6XB.8XH.8 (mm)/L.063XB.0315XH.0315 (inch)
Dimensions :
0.063 x 0.031 x 0.031mm
Package :
Digi-Reel?
Package Type :
Tape and Reel
Subcategory :
Ferrites
Factory Lead Time :
79 Weeks
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of Lines :
1
Base Product Number :
Z0603C
Width :
0.8 mm
Impedance @ Frequency :
330 Ohms @ 100 MHz
Packing Method :
TR
Length :
1.6 mm
Filter Type :
Power Line
Material :
Ferrite
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Type :
Chip Bead
Product Type :
Ferrite Beads
Mounting Type :
Surface Mount
Product Category :
Ferrite Beads
Current Rating (Max) :
600mA
Impedance :
330 Ohms
Datasheets
Z0603C331GPWZT
KEMET Z0603C331GPWZT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN