Z0402C121ESMST
Mfr.Part #
Z0402C121ESMST
Description
SIGNAL LINE EMI FERRITE CHIP BEA
EAR99
Product Status :
Obsolete
Ratings :
ECCN (US) :
EAR99
Test Frequency (Hz) :
100m
Product Height (mm) :
0.55
Current Rating (Max) :
450mA
Tolerance :
25%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Case Code :
Subcategory :
Other Filters
Packaging :
Tape and Reel
Maximum DC Resistance (Ohm) :
0.24
Number of Lines :
1
Length :
1 mm
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Base Product Number :
Z0402C
Case Size :
Factory Lead Time :
79 Weeks
DC Resistance (DCR) (Max) :
240mOhm
Construction :
Chip Bead
Output Impedance :
120 OHM Ω
Height (Max) :
0.022 (0.55mm)
Maximum DC Current (A) :
0.45
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Mounting :
Surface Mount
Impedance (Ohm) :
120
HTS Code :
EU RoHS :
Compliant
Height :
0.5 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Rated Current :
0.45 A
e3
Automotive :
No
Material :
Ferrite
Product Length (mm) :
1.05
Packing Method :
Tape and Reel
Type :
Multi-Layer
Series :
Z-SMS
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS :
Width :
0.5 mm
Signal Line
KEMET Corporation
PPAP :
No
Schedule B :
Resistance :
240 mΩ
Product Depth (mm) :
0.55
Impedance @ Frequency :
120 Ohms @ 100 MHz
Physical Dimension :
L1.0XB0.5XH0.5 (mm)/L0.039XB0.02XH0.02 (inch)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Datasheets
Z0402C121ESMST
KEMET Z0402C121ESMST
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN