YT9601500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YT9601500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 24P SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Voltage :
300V
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Screw Thread :
M2.5
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Wire Gauge :
12-24 AWG
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Positions Per Level :
24
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Pitch :
0.197 5.00mm
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Series :
YT
Color :
Green
Feature :
Interlocking (Side)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Levels :
4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Thermoplastic
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Current :
10A
Datasheets
YT9601500000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek YT9601500000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Through Hole, YT9601500000G pinout, YT9601500000G datasheet PDF, YT9601500000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek YT9601500000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 4 Levels 12-24 AWG YT