YT7601500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YT7601500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 19P SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Mounting Type :
Through Hole
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Thermoplastic
Positions Per Level :
19
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Number of Levels :
4
Feature :
Interlocking (Side)
Packaging :
Bulk
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Voltage :
300V
Series :
YT
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current :
10A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wire Gauge :
12-24 AWG
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Screw Thread :
M2.5
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pitch :
0.197 5.00mm
Color :
Green
Datasheets
YT7601500000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek YT7601500000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, Operating Temperature:-40°C~115°C, YT7601500000G pinout, YT7601500000G datasheet PDF, YT7601500000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek YT7601500000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 4 Levels 12-24 AWG YT