YS0801500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YS0801500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 4POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Screw Thread :
M3.5
Packaging :
Bulk
Voltage :
300V
Housing Material :
Thermoplastic
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Feature :
Interlocking (Side)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Number of Levels :
2
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Current :
10A
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Series :
YS
Positions Per Level :
4
Wire Gauge :
16-26 AWG
Pitch :
0.197 5.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Green
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
YS0801500000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek YS0801500000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Through Hole, YS0801500000G pinout, YS0801500000G datasheet PDF, YS0801500000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek YS0801500000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 2 Levels 16-26 AWG YS