YS0601500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YS0601500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 3POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Color :
Green
Wire Gauge :
16-26 AWG
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Voltage :
300V
Pitch :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Published :
Packaging :
Bulk
Feature :
Interlocking (Side)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Housing Material :
Thermoplastic
Current :
10A
Series :
YS
Positions Per Level :
3
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw Thread :
M3.5
Factory Lead Time :
10 Weeks
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Number of Levels :
2
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
YS0601500000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek YS0601500000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Through Hole, YS0601500000G pinout, YS0601500000G datasheet PDF, YS0601500000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek YS0601500000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 2 Levels 16-26 AWG YS