YR1001500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YR1001500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 10P SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Screw Thread :
M2.5
Positions Per Level :
10
Voltage :
300V
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Wire Gauge :
12-24 AWG
Pitch :
0.197 5.00mm
Series :
YR
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Housing Material :
Thermoplastic
Color :
Green
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Number of Levels :
1
Factory Lead Time :
10 Weeks
Feature :
High Wire Entry Level, Interlocking (Side)
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current :
10A
Datasheets
YR1001500000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek YR1001500000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, YR1001500000G pinout, YR1001500000G datasheet PDF, YR1001500000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek YR1001500000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-24 AWG YR