YR0601500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YR0601500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 6POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Wire Gauge :
12-24 AWG
Voltage :
300V
Series :
YR
Housing Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pitch :
0.197 5.00mm
Positions Per Level :
6
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current :
10A
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Green
Number of Levels :
1
Mounting Type :
Through Hole
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Screw Thread :
M2.5
Packaging :
Bulk
Feature :
High Wire Entry Level, Interlocking (Side)
Datasheets
YR0601500000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek YR0601500000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Through Hole, YR0601500000G pinout, YR0601500000G datasheet PDF, YR0601500000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek YR0601500000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-24 AWG YR