YM4021500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YM4021500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 20P SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Voltage :
300V
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Positions Per Level :
20
Packaging :
Bulk
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Screw Thread :
M2.5
Feature :
Interlocking (Side)
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Levels :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Wire Gauge :
12-24 AWG
Series :
YM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Pitch :
0.197 5.00mm
Current :
10A
Color :
Green
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
10 Weeks
Datasheets
YM4021500000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek YM4021500000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Through Hole, YM4021500000G pinout, YM4021500000G datasheet PDF, YM4021500000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek YM4021500000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 2 Levels 12-24 AWG YM