YM1201500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YM1201500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 6POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Series :
YM
Color :
Green
Voltage :
300V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Material :
Thermoplastic
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
10 Weeks
Positions Per Level :
6
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Pitch :
0.197 5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Feature :
Interlocking (Side)
Number of Levels :
2
Wire Gauge :
12-24 AWG
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Current :
10A
Screw Thread :
M2.5
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Datasheets
YM1201500000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek YM1201500000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, YM1201500000G pinout, YM1201500000G datasheet PDF, YM1201500000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek YM1201500000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 2 Levels 12-24 AWG YM