YL1221500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YL1221500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 6POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Current :
20A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Series :
YL
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge :
12-22 AWG
Number of Levels :
2
Voltage :
300V
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Screw Thread :
M2.5
Housing Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Positions Per Level :
6
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Feature :
Interlocking (Side)
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
0.197 5.00mm
Color :
Green
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Datasheets
YL1221500000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek YL1221500000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Through Hole, YL1221500000G pinout, YL1221500000G datasheet PDF, YL1221500000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek YL1221500000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 2 Levels 12-22 AWG YL