YK7012203000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YK7012203000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
CONN BARRIER STRP 22CIRC 0.433"
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Barrier Blocks
Series :
YK701
Pitch :
0.433 11.00mm
Packaging :
Bulk
Color :
Black
Current Rating (Amps) :
30A
Number of Rows :
1
Material - Insulation :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Terminal Screw Material :
Steel
Factory Lead Time :
10 Weeks
Top Termination :
Screws with Captive Plate
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Block Type :
Barrier Block
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated :
300V
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Terminal Screw Finish :
Zinc
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Circuits :
22
Bottom Termination :
PC Pin
Wire Gauge :
10-22 AWG
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
YK7012203000G
Bulk 1 Rows Through Hole Barrier Block PC Pin YK701 0.433 11.00mm 2 Wall (Dual) 22 Circuits Thermoplastic
YK7012203000G Overview
YK7012203000G Features
YK701 series
YK7012203000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK7012203000G Terminal Blocks applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"