YK7011423000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YK7011423000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
CONN BARRIER STRP 14CIRC 0.433"
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Barrier Blocks
Current Rating (Amps) :
30A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pitch :
0.433 11.00mm
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Bottom Termination :
PC Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Rows :
1
Wire Gauge :
10-22 AWG
Voltage - Rated :
300V
Series :
YK701
Terminal Screw Finish :
Zinc
Material - Insulation :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Cover
Number of Circuits :
14
Terminal Screw Material :
Steel
Color :
Black
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Terminal Block Type :
Barrier Block
Datasheets
YK7011423000G
Bulk 1 Rows Through Hole Barrier Block PC Pin YK701 0.433 11.00mm 2 Wall (Dual) 14 Circuits Thermoplastic
YK7011423000G Overview
YK7011423000G Features
YK701 series
YK7011423000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK7011423000G Terminal Blocks applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"