YK7011023000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YK7011023000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
CONN BARRIER STRP 10CIRC 0.433"
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Barrier Blocks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Wire Gauge :
10-22 AWG
Current Rating (Amps) :
30A
Terminal Screw Material :
Steel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Material - Insulation :
Thermoplastic
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
0.433 11.00mm
Voltage - Rated :
300V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Color :
Black
Series :
YK701
Number of Circuits :
10
Packaging :
Bulk
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Feature :
Cover
Terminal Screw Finish :
Zinc
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Bottom Termination :
PC Pin
Number of Rows :
1
Terminal Block Type :
Barrier Block
Datasheets
YK7011023000G
Bulk 1 Rows Through Hole Barrier Block PC Pin YK701 0.433 11.00mm 2 Wall (Dual) 10 Circuits Thermoplastic
YK7011023000G Overview
YK7011023000G Features
YK701 series
YK7011023000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK7011023000G Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"