YK61A0903000G
Mfr.Part #
YK61A0903000G
Description
CONN BARRIER STRIP 9CIRC 0.394"
Voltage - Rated :
300V
Bottom Termination :
PC Pin
Series :
YK61A
Pitch :
0.394 10.00mm
Terminal Screw Finish :
Nickel
Current Rating (Amps) :
20A
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Number of Circuits :
9
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
YK61A0903000G
Bulk 1 Rows Through Hole Barrier Block PC Pin YK61A 0.394 10.00mm 2 Wall (Dual) 9 Circuits Thermoplastic
YK61A0903000G Overview
YK61A0903000G Features
YK61A series
YK61A0903000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK61A0903000G Terminal Blocks applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"