YK6161703000G
Mfr.Part #
YK6161703000G
Description
CONN BARRIER STRP 17CIRC 0.394"
Number of Circuits :
17
Voltage - Rated :
300V
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Bottom Termination :
Solder Tab
Pitch :
0.394 10.00mm
Current Rating (Amps) :
25A
Series :
YK616
Mounting Type :
Chassis, Panel
Datasheets
YK6161703000G
Bulk 1 Rows Chassis, Panel Barrier Block Solder Tab YK616 0.394 10.00mm 2 Wall (Dual) 17 Circuits Thermoplastic
YK6161703000G Overview
YK6161703000G Features
YK616 series
YK6161703000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK6161703000G Terminal Blocks applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"